Seçimler, özellikle cumhurbaşkanı seçimi neden önemli? Evet çok önemli…

29
Reklam

İktidar çevresinde yer alanlar, AK Parti ve MHP’den etkili ve yetkili isimler, ısrarla seçimlerin 2023 yılı Haziran ayında yapılacağını söylüyor. Seçim tarihini erkene almak için iktidar çevresinin Meclis’teki oyları da gerektiğine göre, bir erken veya baskın seçim ihtimali bütünüyle yok denilemese bile, o ihtimal ihmal edilebilecek kadar az demektir.

Öyleyse sandığın ortaya konulmasına henüz 1,5 yıl olduğu halde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kim/ler/in aday olacağını şimdiden neden konuşup tartışıyoruz?

Aynı soruyu bu konu üzerinde neden durduğumu daha iyi anlatabilmek için şöyle de sorabilirim: Cumhurbaşkanlığı neden önemli?

Soruya verilecek cevap belli: Üç yıl önce gerçekleşen anayasa referandumunda ülkenin yönetim sistemi değiştirildi; yeni ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ ile ülke yönetimi neredeyse bütünüyle cumhurbaşkanı seçilecek kişiye bırakıldı.

Başka ülkelerde de adı ‘başkanlık sistemi’ olan yönetim tarzı var, ancak o ülkelerdeki başkanların yetkileriyle bizim değiştirilen anayasamızda cumhurbaşkanına verilen yetkiler arasında büyük farklar bulunuyor. 

“Halk oyuyla seçilen bir kral gibi bizde cumhurbaşkanı” diyeceğim ama günümüzde krallar bile sınırlı yetkilere sahipler; devletin günlük işleyişini siyasilere bırakıyorlar.

‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ Avrupa’nın krallar veya kraliçelere sahip ‘anayasal monarşi’ diye adlandırılan ülkelerinde monarşiye tanınan hak ve yetkilerin çok ötesinde bir görev yükünü seçilmiş cumhurbaşkanına tanıyor.

Üstelik, bizde cumhurbaşkanı, bir partiye genel başkanlık da yapabiliyor.

Reklam

İlk yapılacak seçimde kullanacağımız oylarla belirleyeceğimiz cumhurbaşkanı da, seçildiği gün, demokrasilerde benzeri pek bulunmayan olağanüstü bir siyasi güce sahip olacak.

Dolayısıyla da cumhurbaşkanının kim olacağı önemli olduğu için adaylar üzerinde şimdiden fikir yürütülüyor.

İktidar cephesinin -AK Parti ile MHP’nin- adayı belli: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan… Kendisi de ister ve aslında iki kezden fazla seçilmesi için önünde anayasal engel olduğu halde bunu aşacak bir formül bulunabilirse, Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilebilmek için yarışa katılması beklenebilir.

Onun yeniden seçilmesi durumunda ülkenin nasıl yönetileceğini şu son üç yıl boyunca sınayıp deneyerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Henüz meçhul olan Millet İttifakı’nın kimi aday göstereceği…

Aslına bakılırsa Millet İttifakı’nı oluşturan partiler ve aynı ittifak içerisinde yer alması muhtemel diğerleri, sistemi değiştirip  -bu defa aksayan tarafları elden geçirilmiş, kuvvetler ayrılığı ilkesinin takviye edildiği, yargıç teminatına sahip, yönetimde şeffaflığı benimsemiş, dengeli ve denetlenebilir hale getirilmiş- parlamenter sisteme yeniden dönmeye kendilerini bağladıkları için, aday gösterilecek kişi fazla önemli görülmemeli.

Fakat yine de önemseniyor.

Bunun sebebi de açık: Ya seçilen aday cumhurbaşkanı olduğunda anayasanın kendisine tanıdığı yetkileri paylaşmaya yanaşmaz, ülkeyi ‘tek elden’ yönetmeye kalkar ve kendisini aday gösterenlerin sistem değişikliği vaatlerine kulaklarını tıkarsa?

Reklam

“Olmaz, olamaz” diyeceklere benim cevabım şu: Emin misiniz?

Konunun seçime 1,5 yıl varken tartışma gündemine girmesinin konuşulmayan sebeplerinden birinin de bu olduğunu düşünmek için sebep çok.

[Meclis’te milletvekili oylarıyla seçilen, yetkilerini siyasilerle paylaşmak zorundaki eski dönemlerin cumhurbaşkanı bile, anayasanın tanıdığı sınırlı yetkilerini sistemi tıkamak yönünde kullanabiliyordu. Sistem, cumhurbaşkanını var olan rejimi sürdürmenin garantörü olarak tanımladığı için, kimin o makama seçileceği de en az şimdiki kadar önemliydi. O sebeple bütün cumhurbaşkanı seçimlerinde bizde sorunlar yaşanmıştır. Cumhurbaşkanlarımızın yarısının asker kökenli oluşu bundandır.]

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yakınında yer alanların tam fark edemediklerini düşünmek için geçerli sayılabilecek sebepler bulunan bu konuda hayli kafa yormuşa beniyor.

Bunu daha tartışmaların en başında isim üzerinde durmak yerine ‘nasıl biri olmalı?’ sorusuna cevap teşkil edecek bir profil belirlemeyi tercih etmesinden anlıyorum.

Profili şöyle çizmişti Kılıçdaroğlu:

“Millet İttifakı’nın adayı, nefsini terbiye etmiş biri olmak zorunda. Başkanlığın verdiği muazzam yetkilerle yozlaşmayacak, gücünü hızlıca Meclis’e ve Başbakan’a teslim edecek bilgelikte biri olmalı. Ülkeyi cumhurbaşkanı değil, başbakan yönetecek. Bu tarihi adıma ancak nefsine hâkim olabilen ve kendinden önce ülkesini düşünen bir cumhurbaşkanı vesile olabilir.”

Gerçekten de Millet İttifakı bu tanıma uyan birini belirleyerek seçime girmeli. Eğer halk da bugünkünden farklı bir yönetim anlayışından yana tavır alır ve oylarını muhalefetin belirleyeceği adaydan yana kullanırsa, yepyeni bir dönem seçimin ertesi gününden itibaren başlayabilir.

Öyle olacağı da, adayın kişiliğine bakılıp güven duyulmasıyla, seçimden önce kendini herkese belli etmeli.

Bazen kendim de “Yahu, bu konuyu konuşmak için biraz erken değil mi?” kuşkusu taşısam bile, konunun bu yönü bunun zorunlu olduğunu düşündürtüyor.

Kendilerini o makama layık gören ve aday olmayı düşünenlerin de, daha şimdiden önceden açıklanmış profile uygun davranmalarını bekleyebiliriz.

Yalnızca tavır ve davranışlarıyla değil, kamuoyuyla paylaştıkları veya paylaşacakları görüşleriyle de…

Türkiye’nin şu sırada karşı karşıya kaldığı hemen her alandaki ciddi sorunların üstesinden gelebileceği mesajı -eğer buna hazırsak- ilk seçimde verilecektir.

ΩΩΩΩ   

Reklam

29 YORUMLAR

 1. fehmi bey konuşmacıların t.c.ni kurtarıyor da hic demokrasi den bahseden yok lütfen demokrasi

 2. Cumhuriyetten alıntı:
  AREA Araştırma’nın son anketi açıklandı. Ankete göre AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’nın gerisinde kalıyor.
  Ankete katılımcılar, “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yanıt verdi.
  Verilen yanıtlara göre partilerin oy dağılımı şöyle oldu:
  AKP: Yüzde 30 (Bu sıkıntı da 30 ise biraz toparlansak ne olur acaba )
  CHP: Yüzde 28,2
  İYİ PARTİ: Yüzde 14
  HDP: Yüzde 10
  MHP: Yüzde 9,1
  DEVA PARTİSİ: Yüzde 4,4
  DİĞER: Yüzde 4,4

 3. New York Times, NATO’yu Türkiye’ye müdahaleye çağırırken, The Guardian, “Batılılaşmamış yoksul Müslümanların kendi ülkelerini yönetmelerine izin verilemez” derken, İtalyan gazetesi La Repubblica 7 Haziran seçimlerinin ardından Sayın Erdoğan hakkında “Yeni bin yılın Selahaddin Eyyübi’si son metroda durduruldu” manşetini kotarırken bu bilinci yansıtmışlardı.
  Ekonomik koşulları da istismar ederek dahili ve harici bedhahlar yeni bir psikolojik harp başlattılar.
  Agâh olalım.

  • ulu bilge reisimiz yabancı askerleri Türkiye’de bulundurma yetkisini tezkereyle meclisten aldı ya Serdar bey, tabi agah olacağız.

   • Vah ki ne vah. Yağmur yağıyor dan “ben ördek miyim ” yorumunu çıkacak kadar cingözsünüz.
    O tezkerelerin ne olduğu ne için çıkarıldığı ve kaç kere aynı şeylerin yazdığı yazıldı çizldi.
    Haçlılara RTE e yi indirin diye yalvaran ,”Haçlılar namusunuza dokunmaz ” diyecek kadar kıblesini şaşırmış zevat.Tezkeredeki genel geçer laflardan buzağı çıkarak kadar agah olmuş.
    O tezkerelerle bir sürü yabancı askeri o topraklardan püskürttüğümüz ortada iken .Fransızlar ın ağlayarak,ABD lilerin türlü oyunlarla ,Rusların çarpışarak çekildği o toprakları .ABD lilere vermek için türlü cambazlık yapan ABD anavatından fonlanan türlü kalemşörlerine rağmen
    Agah olun dedik “Cingöz” değil.Kaldı ki o cingözlükleriniz bize sökmez

  • Salih Tuna nın bugünkü sabah daki makalesinin son parağrafını yazmanızın sebebi yazarın bizzatihi kendiniz olduğuna işaret etmek için mi ?
   Zira Sayın Koru nun yazısına isabet eden bir yorum da bulunmadığınız aşikar .

   • Yazarın yazısına değil yorumlardaki cingözlere isabet eden noktaları işaret ettiğinden attım.Şu “namusunuza dokunmayan” haçlılara gönüllü yazılmış Biden in dostlarını görünce yazzmak geldi içimden cuk oturmuş galiba

 4. Bu yazıyı okurken aklıma şu geldi: Kötü iktidara oy verenler , sadece kötü yönetime maruz kalmıyorlar ; aynı zamanda aleyhte oy verip de bu kötü yönetime maruz kalanların da bal gibi kul hakkını almış oluyorlar !
  Öyle ya, boynuzsuz koçun hakkını boynuzludan alacak olan ilahi adalet ,herhalde bu haksızlığı da mutlaka giderecektir !
  Seçmenlere hatırlatılır !
  Selamlar,iyi akşamlar

  • ABD nin kasetle getirdiği adama oy verenler.
   Binlerce insanımızı öldüremlerle işbirliği yapanlara oy verenler.
   Ya Biden in dsotşarına oy verenler.
   Haçlılar namusnuza dokunmaz diyenşn peşinde gidenler.
   Ya haçlılar tarafından fonlananlar.
   Onlar hangi kul hakkını alıyor.

   • Elhak , bütün haksızlıklarda kul hakkı vardır, doğrudur !
    Amma onlarınki devede kulak bile olmaz , değil mi !
    İyi geceler

    • Haçlılara sığınmış devletini satan adamların yanında tüm günahlar devede kulaktır.
     Haçlılar namusunuza dokunmaz diyecek kadar namuszulaşanşarın günahının yanında her günah devede kulaktır

  • Anladık kötü yöneticiye oy verenler kul hakkı yiyip büyük bir günah işliyorlar .peki 15 kez beceriksizliğinden dolayı yenilip ülkeyi muhalefetsiz bırakmaya mecbur edip kötülüğün önlenmesine engel olanlar verdikleri oylarla hangi hakkı yiyorlar.
   Bir de bunu açıklayalım hatta bir fıkra kondurursanız daha iyi olur .Biraz kafa buluruz bu sıkıntılı günlerde .

 5. BİZ DE YEDİK

  “Gücünü hızlıca Meclis’e ve Başbakan’a teslim edecek bilgelikte biri olmalı.” demiş kılışdaroğlu. Sayın yazar da sitayişle defalarca alıntıladığına göre bunu yemiş. Yılların yazarı yediğine göre biz de yedik diyelim.

  İyi de iktidara talip olmak ciddiyet istemez mi? “hızlıca” “çabuk çubuk” “en yakın zamanda” kelimelerinin iyi niyetli, dürüst olduğunu iddia eden bir liderin ağzında ne işi var. Sırtında yumurta küfesi de yok. 3 ay içinde 6 ay içinde niye demiyor. Çünkü halkı aptal zannediyorlar.
  Gençlere bedava alkol dağıtmakla ünlü buşoncu başkanın yüzünde rabbiyessir gören geleceğin başbayanını kandırmak için basit numaralar bunlar.

  Göreceksiniz “hızlıca” nın Cumhurbaşkanılığı sistemi ile yönetildiğimiz süreden daha uzun olduğunu.

  Sabahtan akşama kadar ak partililerin birden fazla maaşı ile sosyal medyada algı peşinde olanların belediyelere doldurdukları militanlara üçer beşer maaş verdiğini bilmiyor musunuz.

  Neyse biden-led koalisyon iktidara yürüyor, Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

 6. Papaz ölüm döşeğinde ,yaındakiler arpalıklara konma peşinde.
  Haşhaşi ile uyuşturdukarı ise hapisteki garibanları uyutmak için her köseşede masal okuyor.
  Drüstlük abisesi olan mı ?Hz Ömer adalatinden bahseden mi?
  Haçlılar namusunuza dokunmaz derken islamın gaza ruhundan bahseden mi?
  Yahu RTE ile uğraşacağınıza gavurun oyuncağı olmuş,Gönüllü ajanlıpa soyunmuş durumunuza bir çare bulun.
  Haçlılar ile bu kadar kucak kucağa olmaktan gönülüü koçbaşı olmuşsunuz bundan da pek şikayetiniz yok.
  Haçlılar namusunuza dokunmaz.

 7. Herşey aşgı her şey yalan dolan.
  Daha önce Cumhur ittifakının adayı belli değil diyorduk.Şimdi O belli Millet ittfiakı nerede diyoruz.
  Millet ittifakı niye açıklasın karşısındaki belli değil diyorduk.Yıpranız ,ilkeler konuşulsun diyorduk.Şimdi RTE nin karşına kimi koyacaksan belirleyelim de tanıyalım diyoruz.

  Parlemanter sisteme dönülecek .adayın önemi yok diyorduk.Şimdi aday önemli çünü parlamneter sisteme dönmesi için tanımamız lazım diyoruz.

  Parlemanter sisteme dönmek için kimler biraraya gelmeli (mesala HDP ne verilekek ) gelse bile geri donulmasi için %70 oy alması gerekir ki nasıl alacak.özenle milletin gözünden kaçırılarak okus pokus yapıla.Zaten parlamneter sisteme döbülecekse adayın ne önemi var Milletvekili sistemine asılın.Dedim ya özenle gerçekler milletin gözünden kaçırıla.

  Hele birde üçüncğ kez seçilemez “Hukuk darbesi” çağrışımları varki.Bu sistem değişimiş bu sistemde bu kural geçerli olabiliri çocuk hukuçu (!) bile bilebilir.ama olsun 367 Sabih sadece Ulussalcı darbecilerden mi çıkar.Kendine havadan özgürlükçü etiketi yapıştıranlar bir güzel 367 sabih olur çok da güzel olur.

  Zaten gazeteeler eskiden di artık birçok propgadan da yapılacak ortam var.Hele birde fonlar varki ABD,AB nin istedği çözümler güzelce fonlanır.O vaikt görünür olmayan ama göbeğinde olabilen yetenekli arkadaşların tam oyun alanıdır.
  Çıksın bu yetenekli arkadaşlarda bir kendilerini tanıtsınlar.Ne de olsa üç vakte kadar seçim gelecek .

 8. Verin Yetkiyi Görün Etkiyi dediler. Sonuç? Sonuç mu UÇUYORUZ…
  Birde ekonomi kötü diyorlar kim demiş, külliyen yalan bu ülkenin kalbur üstü insanlar krallar gibi yaşıyorlar, diğer kalanlar mı ne olacak, canım onlar da biraz fazla çalışıp porsiyonların küçültsünler iki biber bir domatesle idare etsinler. Biraz sabredin 2023 de de seçimi kazansınlar o zaman her şey çok daha güzel olacak aslında şimdi de ekonomi iyi olurdu ama dış güçler var sakın unutmayın haaaa
  Bir diyorlar ki bu iktidarın alternatif var mı? Gerçekten de yok, ülkeyi bu hale getirebilecek bir alternatif olacağını hiç sanmam.
  Cb. Sistemi ekonomide A,B,D, planından sonra şimdide C.in, Ç.in planı devrede haydi hayırlısı bu defa çok fena uçarız.
  Halk cb elini verdi bütün bedenini kaptırdı. Bir daha aynı delikten geçer mi bilinmez

 9. kemal kilicdaroglunun yaptigi tanima en uygun kisi abdullah gul gorunuyor. cunku
  1. gul un bu sisteme karsi oldugu biliniyor.
  2. daha once de nefsini yenip basbakanligi erdogan a birakti.
  3. siyasetteki bilge konumu herkesin kabuludur.
  4. herhangi bir partiye uye degil.
  5. parlementer demokrasi yi savundugu biliniyor.
  6. yazar in bir kac gun evvel bir tv de dedigi gibi teklife hayir demiyecek.
  7. ak parti ve mhp tabanindan rahatlikla oy alabilecek biri
  8. deniz baykal yillar once soylemisti. erdogan a karsi gul desteklenmelidir.
  …HAYIRLI OLSUN…

  AMA BENIM ADAYIM IMAMOGLU GENCLERDEN YANAYIM.
  CHP merak etmesin secim sonuclari aciklandiginda IBB meclisinde dogal olarak degisim olacagindan yeni baskan ya chp li yada iyi partili olacaktir. cunku cumhur ittifaki partileri dagilmis olacak.

 10. Sayın Koru ,
  Nas var . Emir demiri keser demişler.

  ﴾59﴿ Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.Nisa 59.

  Ayetin emrettiğini yapıp ilgili merciye müracaat ettiğimizde O da böyle buyurdu.
  عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) قَال:

  “لاَ تَبَاغَضُوا، وَلاَ تَحَاسَدُوا، وَلاَ تَدَابَرُوا، وَكُونُوا عِبَادَ اللَّهِ إِخْوَانًا، وَلاَ يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أَنْ يَهْجُرَ أَخَاهُ فَوْقَ ثَلاَثِ لَيَالٍ.”

  Enes b. Mâlik”ten nakledildiğine göre,

  Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

  “Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah”ın kulları, kardeş olun. Bir Müslüman”ın din kardeşiyle üç günden fazla küs durması helâl olmaz!”

  (B6076 Buhârî, Edeb, 62)

  Muhalefet bir hesaplaşmanın derdinde . Buna imkan mı tanıyalım ?

  • Evet gerekiyorsa dilimizle ve elimizle düzelteceğiz. Burada dil nasihat, el ise sandıkta oy kullanmak şeklinde olabilir. Sizden olan ulu’l emr konusuna hiç girmiyorum. O mesele İmam Maturidi tarafından “ulu’l emrin siyasi iradeyi elinde bulunduran yöneticiler değil, alimler, ulema olduğu şeklinde belirtilmiştir. ”Maturidi’nin ulu’l emre yüklediği anlam çerçevesinde söylemek gerekirse; gerek siyasi, gerekse dini aktörler hesap vermeyen, denetlenemeyen, hukukla sınırlanmayan ve mutlak itaat edilmesi gereken bir güç olamazlar.” Prof Dr. Şaban Ali Düzgün “Meşru Siyasal İktidara: Maturidi’nin Ulu’l Emr kavramsallaştırması” adlı makalesi. Bu devlet nas ile yönetilmiyor eğer bir kısım işleri nas’a göre, bir kısım işleri nefse göre yapacaksanız bu umumen yanlış olur. Bütününü uygulamadığınız bir nas, keyfemayeşa, çifte standartlı uygulamalar getirir. Şu yakınlarda şer’i veraset hukukuna göre mal bölünmesi için ısrar eden akrabalarımızdan bir kısım erkek haklarını nas’a göre almak isterken, hanımlarının ailesi ile aynı şer-i verese hukukunu uygulamaya yanaşmıyorlardı.

   • Sebil bey bahsettiğiniz ekonomist kahveci şimdiye kadar kaç ülkeden imf yi kovup çıkarmış, acaba kaç sefer duvara konuşup, suya yazmış???

 11. Ekonomide problem değil facia var. 6 ayda yüzde 50 değer kaybetmiş paramız ve herşeyimiz. Normal demokratik bir ülkede hükümet bir saniye durmaz istifa eder. İktidar herşeyi bozduğu gibi muhalefetin de dengesini bozuyor. Kimini teröristlikle, kimini casuslukla suçluyor, mahkemelerini siyasi işlere alet ediyor (suç). Bu yolsuz iktidarı postalamak demokrat tüm güçlerin görevi. Aksi takdirde daha kötüye en kötüye gideceğiz.

 12. Muhalefet erken seçim talebinde elhak haklıdır. Freni patlamış iett otobüsü misali otobüs durağına çarpmaya hazırlanan bir otobüs şoförü görseniz haliyle aynı otobüste seyahat eden muhalefet olarak yakın zamanda büyük bir kazaya neden olan kamyon şoförü Madara’nın kullandığı ham petrol yüklü Benezuela tankerinin nasıl kayalıklara çarpıp yandığını da bilince otobüs devrilmeden yönetimi değiştirmek istiyorlar. Bundan tabi ne olabilir? Hatta darbı mesel kabilinden araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur misaline kaynak olmamak için otobüsü devrilmeden uyarıp şoför tebdili isteniyor. Hatta çarşıda “20 yılda Çin’e rakip olacak bir sanayi hamlesi her alanda var biz göremiyor muyuz?” diye soruluyor. Bu ülkenin ekonomik modeli inşaata dayalı tüketim modelidir denildiğinde, maliye bakanı Babacan itiraz etmiş ve ağzının payını almıştı eski güzel günlerinde. Adnan Kahveci’ nin yeğeni İbrahim Kahveci en az 10 yıldır bu ekonomik gidişiniz yanlış model ve uygulanabilirliği yok derken acaba kaç sefer duvara konuşup, suya yazmış gibi bir hisse kapılmıştır. Halbuki ekonominin kitabını yazanlar için gayrın fikri ihanet, istişare hıyanet gibi anlaşılmış ve günün sonunda çin muhibbi aksak doğunun dümen suyuna girilmiştir. Ve son söz “Treni kullanan kim olursa olsun, esas mesele rayları kimin döşediğidir çünkü gidilecek son istasyona o irade karar verir ” Etyen Mahçupyan

  • “Ahmet Melik
   7 Aralık 2021 At 19:46
   Etyen Mahçupyanın son parağrafını yazmanızın sebebi yazarın bizzatihi kendiniz olduğuna işaret etmek için mi ?
   Zira Sayın Koru nun yazısına isabet eden bir yorum da bulunmadığınız aşikar .”

 13. Ülkemiz gariplikler in yaşandığı bir ülke maalesef.Evet seçim seçim seçim.Peki kimi seçeceğiz son gün birinin adını yazıp hadi bunu seçin mi diyecekler.
  Dürüst siyasetçi adam gibi çıkar benim adayım bu der ama yok .Niye açıklamıyorsun.Cunku samimi değilsin,çözümün yok, ya tutarsa mantığıyla gidiyorsun.
  Bu iktidarı gördük Allah yardımcımız olsun .Ya muhalefet beterinden korusun.

 14. Fehmi bey bir şeyi atlıyor ya da bilmemezliğe yatıyor. Çıkış noktası yanlış.

  Diyorki: “Cumhur ittifakı ısrarla seçimin 2023 de yapılacağını söylüyor” diyor. Tamam da bunu durduk yere mi söylüyorlar.

  Fehmi beyin de içinde bulunduğu muhalif  yazarlar 2 senedir erken seçim erken seçim demiyorlarmıydı. Israrla Muhalif partiler her Allah ın günü erken seçim erken seçim demiyorlarmıydı. Cumhur ittifakı da ısrarla erken seçim yok diyor sadece.

    Fehmi bey in bir başka yanlış çıkışı da şu. Cumhur ittifakı bileşenlerinin ve medyasının Millet ittifakının adayının kim olacağını sormasını garip karşılıyor.  Fehmi bey e de bir defa daha hatırlatalım. Bu merakın sebebi şöyle ortaya çıktı. Millet ittifakı hergün erken seçim istemesiyle Cumhur ittifakı bileşenleri de buna karşılık olarak “tamam erken seçim istiyorsun da erken seçim isteyenin adayı belli olur! Senin adayın kim ki diye sorması.
  Sonra savunma moduna geçmeleri garip. Adayın kim olacağı önemli değil demeye getiriyor. Bence de önemli değil.

  • Gerçekten önemli değil. Kimi koysanız bu yolsuz iktidardan bin kat iyidir. Adam 6 ayda paramızı pul etti. Yüzde 50 devalüasyon. Daha ne kadar kötü olabilir diyoruz ama beterin beteri var. Her geçen gün ziyandayız.

   • İşte “kimi diyorsunuz ya” o kimlerden birini söyleyin .
    Yoksa 15 yıl Reis in dizinin dibinden ayrılmayan “Görünür olmayan ama göbeğinde olabilecek” kafar maharetli birine teslim etmemizi istiyorsanız çok beklerseniz.
    Kara propaganadaya devam

    • Anketler test ediyor o adayları ve hepsi iktidardan daha fazla oy alıyor. İmamoğlu, Yavaş, vd. Ayrıca İstanbul’da gerçek oylama da yapıldı 2,5 yıl önce. İmamoğlu bir tarafta CB öbür tarafta propaganda yaptı. 800 bin farkla İmamoğlu İstanbul’u fethetti, CB de İstanbulu kaybeden Türkiye’yi kaybetmiştir diye noktayı koydu, aynen de öyle oluyor. Bu kadar ince elemeye gerek yok, Muharrem İnce’ye hiç gerek yok.

     • Hadi bakalım.O istanbulda jaybetti dediğiniz seçimlerde de Cumhur itifakı yine %52 aldı.
      Bu sefer Türkiye genelinde nasıl yapacakta aynı anda hem HDP ile hemde IYI partiyi aynı yatağa sokacak ve bunu çaktırmadan yapacak.
      ama bu sefer HDP hop diyor alan .
      Ya federasyon yada naş diyor .
      Hadi bakalım tavşanı çıkarın şapkadan.
      Biden giller bir şekilde fonlar mu diyorsun .
      Bizim elimizde armut toplamayacak.
      “Sıkı durum çözülmeyin itirafçı olmayın bu bahara kesin gidiyor ”
      istihbaratı mı geldi.
      Yok yok aslan papaz ölüm döşeğinde Mustafa Özcan da paraları kontrolune almış.
      Alamn ve ABD istihbaratı Mustafa özcan ı kontrol altına almak üzere çatışmada .
      Bence papaz olumunun sonrasına ne olacak haliniz siz ona hazırlanın

Yoruma kapalı.