Bir darbenin ayak sesleri…

41
Trump Beyaz Saray önünde gazetecilere konuşurken görüntüsü su birikintisine böyle yansımış..
Reklam

Her işittiğimde onu kullanan kişinin ağzına biber sürmek istediğim ‘darbe’  sözcüğü son zamanlarda yeniden yaygın kullanıma girdi.

Bizde değil, o sözcüğün hiç kullanılmadığı düşünülebilecek bir başka ülkede…

ABD’de…

Sözcüğün Amerikan siyaset diline girişi nispeten yeni. Konuyu ilk telaffuz edenlerden biri itibarlı Yale Üniversitesi tarih profesörü Timothy Snyder. Geçen yıl yayımladığı ‘On Tyranny’ (Tiranlık/Diktatörlük Üzerine) kitabında diktatörlerin temel özelliklerine dikkat çeken Prof. Snyder, bir süredir ABD’nin son başkanı Donald Trump‘ın bir siyasi darbeyle diktatörlüğünü ilan edeceğini savunuyor.

Snyder, 12 Kasım tarihinde kaleme aldığı yazıda, Trump’ın demokrasiyi yıkmak amaçlı bir darbe planladığını 20 hüküm cümlesiyle anlatmakta. Demokrasinin dışarıdan değil ancak içeriden yıkılabileceğini, bunun yolunun da seçimleri kullanmaktan geçtiğini, bahanesinin iç düşmanlar olarak gösterileceğini, diktatör heveslisinin ülkeyi veya Cumhuriyet’i değil yalnızca kendisini düşündüğünü, görevden ayrılınca hesaba çekilmekten ve fakirleşmekten çekindiğini söyledikten sonra Trump hakkında da şunları yazıyor:

“Donald Trump hakkında ceza soruşturmaları var ve borç aldığı yerlere 1 milyar dolar geri ödemesi gerekiyor. Daha en baştan oy sayımını önemsemediğini söylemiş biri o. Trump’ın şu anda yapmaya çalıştığının bir adı var: Darbe. Şansı az görünebilir, ama başarısız kalacağı söylenemez. Başarısız hale getirilmesi gerekir. Darbeler ya hemen başarısız kılınır ya da başarılı olur.”

Yale profesörünün uyarıları önemli bulunmuş olmalı ki, aralarında Trump’ın göreve getirdiği -sonradan görevden aldığı- iki kişinin de bulunduğu ABD’de savunma bakanlığı yapmış 10 kişi dün ortak bir açıklama yapma ihtiyacı duydu.

Açıklamaya imza verenler arasında her iki partiden isimler var. [Metni Dick Cheney’in hazırlayıp imzaya açması dikkat çekici. Cheney, tıpkı Trump gibi Cumhuriyetçi Parti adayı olarak seçilmiş George W. Bush’un başkanlığı döneminde yardımcılığını yapmıştı.]

Reklam

Eski savunma bakanlarının dedikleri şu: 

“Seçimler oldu bitti. Oylar sayıldı, denetimleri yapıldı. İtirazlar mahkemelere gitti, reddedildi. Valiler sonuçları ilan etti. İkinci seçmenler onayladı. Sonuçların sorgulanması zamanı geçti. Şimdi sıra anayasa gereği ikinci seçmen oylarının Kongre tarafından onaylanmasında.”

Eski savunma bakanlarının açıklamasında dikkat çeken bölüm de şu:

“ABD ordusunun seçim sonuçlarının belirlenmesinde herhangi bir rolü yoktur, olamaz. Böyle bir işe kalkışılması, bizi, tehlikeli, yasal olmayan ve anayasaya aykırı bir alana sürükler. Sivil veya askeri görevliler böyle bir yola girerlerse sonunda sorumlu olur, cezai işlem görürler.”

Sizce de bu açıklama, özellikle bu bölümü ile, ‘darbe’ tanımı yapmıyor mu?

Bence yapıyor ve 10 eski savunma bakanı darbe yapmaya kalkışacakları alenen uyarıyorlar.

Trump bu uyarıyı hak edecek ne yapıyor?

Her şeyi yapıyor.

Reklam

Bugün bir eyalette boşalmış iki senatör koltuğu için ertelenmiş bir seçim yapılacak. Trump Cumhuriyetçi Parti’den seçilmiş eyalet valisini telefonla arayıp son seçimde meydana gelmiş 11 bin oy eksikliğini tamamlaması talimatını verdi. Vali buna yanaşmadığı gibi, görüşmenin ses kaydı medyaya düştü. 

Eyaletin iki senatörünü kendi partisinden seçtirebilirse, ikinci seçmenlerin kararı onay için önlerine geldiğinde, Senato’daki partisinin çoğunluğunu kullanarak, 3 Kasım seçimini yeniletmeye çalışacak Trump.

Kongre eliyle darbe niyeti bu.

Orada da kalmıyor. Aslında önüne gelir gelmez otomatik onaylaması beklenen sonuçları Kongre’nin reddetmesini sağlamak için baskı kurmak amacıyla, kafaları akıl almaz komplo teorileriyle bulandırılmış taraftarlarını, altını üstüne getirmek üzere yarın başkent Washington’da toplayacak Trump.

Senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleri üzerinde baskı kurmak amacıyla…

Bir başka niyeti daha var.

Niyetinin o bölümünü birkaç gün önce burada yazmıştım.

Okuyalım:

“6 Ocak… Aynı gün, Trump-yanlısı gruplar başkent Washington’da büyük bir gövde gösterisi yapma hazırlığındalar. Trump’ın kendisi ‘Başkentte 6 Ocak’ta büyük protesto. Orada olun, vahşice olacak’ mesajı yayınladı.

“Gösterilerin ‘vahşice’ (Trump İngilizcesiyle ‘Will be wild’) olacağı beklentisi yine seçimi geçersiz sayma konusuyla ilişkili. Sokakların kanlı olaylara sahne olması Trump’ın kendi kafasına göre ‘sorunlu’ sonuçlar alındığını duyurageldiği eyaletlerde seçimlerin yenilenmesini getirebilir…

“Tabii bunun için sokakları zaptu rapta almak üzere ordunun devreye sokulması gerekiyor.

“Beyaz Saray’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, FBI’ya ve Kongre’ye yalan ifade verdiği için aldığı mahkumiyet cezasını özel af çıkararak geçersiz kılan eski patronuna bu aklı vermiş; Trump da uygulayacağa benziyor.” 

Washington Post gazetesinin istihbarat kaynaklarına yakın yazarı David Ignatious’un beklentisiydi bu

Eski savunma bakanlarının imzalarını koydukları açıklamadaki uyarılar onların da Trump’ın niyetini böyle okuduklarını açığa vuruyor.

Bugün Georgia eyaletindeki seçim, yarın Washington’daki gösteriler ve Kongre’nin tavrı ABD’de bir darbeyi ya başarılı kılacak ya da niyet aşamasında boşa çıkartacak.   

Trump siyasi literatürde ‘popülist’ olarak tanımlanan siyasetçi tipinin en belirgin örneği. Popülist liderler iktidarı bir kere elde ettiler mi, onu kaybetmemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. O tipin bir başka örneği olan Alexander Lukashenko 26 yıldır Belarus’u yönetiyor ve son seçimde hile yaparak kendisini yeniden seçtirmeyi başardı. Onun da korkusu, Prof. Snyder’in Trump’a atfettiği türden: Hesaba çekilmek ve yargılanmaktan korkuyor…

ABD’de siyasi gerilim yeni başkanın göreve başlayacağı 20 Ocak gününe kadar sürecek.

Joe Biden Beyaz Saray’a girmeyi başarabilirse, ondan sonra neler yaşanacağı da ayrı bir merak konusu.

[Başından 15 Temmuz  (2016) gibi vahim bir olay geçmiş ülkemizde imkan olsa da ‘darbe’ sözcüğünü lügatlardan çıkarabilsek. Ama olmuyor. Eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ Cumhuriyet’e verdiği mülakatta “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” görüşünü dile getirmiş. Deneyimli bir meslektaş, Can Ataklı da, bir konuşmasında, içinde çokça ‘darbe’ sözcüğü geçen bazı sözler sarf etmiş. İkisi de sosyal medya kalemşorları tarafından ‘darbeci’ olmakla suçlanıyor. Oysa, ben, her iki açıklamanın “Türkiye’de artık darbe olmaz” anlamına geldiğini düşünüyorum.]

Görüyorsunuz, ‘darbe’ sözcüğünü lügatlardan çıkarmayı bizler düşünürken, sözcük başka ülkelerden başını çıkartıyor.

ΩΩΩΩ

Reklam

41 YORUMLAR

 1. “Trump siyasi literatürde ‘popülist’ olarak tanımlanan siyasetçi tipinin en belirgin örneği. Popülist liderler iktidarı bir kere elde ettiler mi, onu kaybetmemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.”

  popülist liderler uzun süre kalmak isterler ve paşa paşa gitmemenin nedenleri olduğu için kalmanın nedenlerini bulmak olmadı yaratmak zorundadırlar.
  bunun en kısa yolu düşman inşa etmek ve yapay risk/riskler oluşturmaktır.
  seçimlere kabus ortamında gitmektir.
  içeride halkla bütünleşmiş görünür toplumdaki belli bir kitleyi konsolide eder kendilerinin gerçek halk, vatansever insanlar olduğu masalına inandırırlar, edemedikleri kitleyi ve demokrasinin bir aracı olan muhalefeti düşman ilan eder, hepsini ülkenin varlığına birliğine bir tehdit olarak gösterirler. aynı şekilde dışarıda belli ülkelerle ilişkilerini bozar, onları da düşman ilan ederek risk faktörünü yükseltirler. yolsuzluk, yandaşlık adam kayırmacılık yoluyla devlet aygıtını yani kurum ve kişileri ele geçirir, dejenere edilmiş hukuk yoluyla da bunları perdelerler. kaotik süreçler yaratır, elitler ve sermayeyi de iktidarlarına eklemlemeye zorlarlar.
  mümkünse dini bir söylem geliştirir ve lidere karşı olmayı devlete, millete, nizama hatta dine karşı olmakla eşitlerler. propaganda ve ajitasyonla ya da mağduriyet diliyle, sürekli mikrofonların önünde olmak ve kalmakla, besledikleri medya ve trol grubuyla halkın duygularını sürekli sömürerek işlerini meşrulaştırırlar.
  sonuçları itibarıyla hasar çok ama çok büyüktür;
  toplum bölünür ve birbirine düşmanlaşır,
  demokrasi yok olur,
  adalet mekanizması çöker,
  ekonomik düzen bozulur,
  halk fakirleşir,
  ahlak çöker,
  toplum dejenere olur,
  yolsuzluk meşrulaşır,
  dünyadan soyutlanılır,
  ve her şeyin üstüne bütün sorunları yine liderin çözeceği parodisi dayatılır.

  ne demek istiyorum
  abd nin işi zor demek istiyorum.

 2. biraz önce insanlıktan nasibini almamış, bir faşist hakkında (iyi partisi genel başkan yardımcısı) sıfatı bulunan bir ırkçının sözlerini t 24 yazarı oya baydar’ın yazısını okudum.
  – iyi parti genel başkan yardımcısı faşistliği kendisine yakıştırmış, parti genel başkanı ile o partinin üyeleri de, genel başkan yardımcılarının faşistliğine göz yumarak, insanlık dışı düşünceleri onaylamışlar.
  – bütün iyi partililerin, insanlıktan özür dilemesi gerekir!!!
  – böyle bir insanı genel başkan düzeyi makama getirenler nasıl bir canavarı toplumun içine sardıklarını göremiyorlarsa gitsinler zeka testi yaptırsınlar. daha da göremezlerse, gelsinler anlatayım…
  – resmen hitler iyi parti genel başkanı olarak hortlamış gibi oldu.
  – hırsız hırsızlığı ile övünse, ırkçılığı ile övünen bir insan ve bunu normal gören insanlar kadar beni tiksindiremez!

  • Hamzabey daha bugün
   “– ancak, o ermeni arkadaş bile buraya yorum yazan akp-mhplilerin yanında namuslu kalıyor.” diyerek ırkçılığın daniskasını yapıyordunuz buralarda; yoksa söz konusu ermeni olunca her şey mübah mı? Yine “eşşeğimin alnı sakar/kendi adını başkasına takar” durumu…

   • h.gayret! zekayın yetmediği konularda yazmıya kalkışma! yanlış adamla tartışmaya kalkışıyorsun.
    – bir yorumumda, amcamın oğlunun vezih sözünü yazmıştım.
    belliki onu da anlamamışın!
    – amcamın oğlu bir uzak akraba hakkında konuşurken: akraba için: “sen öküzsün ben çobanım. sen beni nasıl güdeceksin?!” diye söylemişti.
    – senin durumunu da ben anlatmayım. okuyanların ikna olacağından emin olabilirsin.
    – en azından zekayın yeteceği kişiye cevap yazmaya dikkat et.
    – yoksa noel haricinde de izin yapmak zorunda kalırsın.
    yok yok, bizim köyde, “yüzünde eşek derisi yamalı. utanacak yüz yok” denilen tiplerdensin ama senin gibileri bile utandırabileceğimi düşünüyorum.
    – boş inancım olduğunu iddia edebilirsin ama birkaç eşeği utandırmışlığım var.
    – yani temelsiz bir inanç değil!

 3. Esas! Trump’ın George’a eyelet sekretin’den geçen seçimleri tekrar sayip 11,780 oy eklemes’ıni istediği bölüm’ü. Yazmayı unutmuşum.

  Biden 11,779 oy farkı ile kazandığı içın 1 oy fazla ile Trumpın kazandığını açıklayıp 6 Araliktaki seneto onayi ile seçimi iptal ettirmek’idi.
  Yoksa onun Parti gibi bir derdi yok.
  Trump’ın derdi 2. Dönemde seçilme gibi bir kaygısı olmayacağından dolayı, yetkilerini kullanarak ABD yi
  ve Dünyayı karıştırıp Rusyaa mafyası yardımı ile Putin benzeri bir lider olarak ABD nin başında kalmaktı.

  Hani bizdeki tek adam rejimi onylanan seçimlerde 3 veya 4 milyon ölü dirilerek oy vermişto ya! Partidaşları
  Zavallı trump için 11,780 oy dahi yapmadılar.
  Het firsatta kendisi çok zekalı olmakla övüniyor ya! Dün Georgida mitik yapti “trollerine “bakın benim kayıda alınmış o konuşnami herkes çok beyendi tebrik telefonları aliyorum,” diyede övüniyor.

  Bana öğle geliyor, trump bugünkü seçimde oy hırsızlığı yaptırabilir.

 4. Sayin yazarın bugünkú yazısından ilham alarak Türkiye ile ABD li Siyasetçiler ve taraftarları arasındakı farki yazamak istiyorum.
  Taraftarlar arasındakı farklilik sadece dil ve ülke farkı.
  Genekde, yalanci ve iftiracı liderlerin taraftarları arasında zerre kadar fark yok.

  Siyasetçiler arasındakı farklara gelince Yalan, iftira, övünme, kendisini beğenme hırsızlık, marhametsızlık tembelik, ve milletin vergileri ile lüks yaşam gibi konularda aralarındaki fark oldukça fazla.
  Telefon görüşmesinde, kendi partilisi olan eyalet sekreterine,”sen Başkanlik seçimlerinde bize detalara
  girmek için izin vermedin, ve kazanacağımız seçimi kayıp
  ettırdın,”
  Sekreterin cevabı “datalara girmeye
  ben, değil KANUNN izin vermedi! Ve Başkanide halk seçti!”Trump “sen ve vali bizi dinlemedıniz hemen seçim sonuçlarına onay verdiniz.” “Seçım sonuçlarına onayi partiliker değil kanunlar karar verir, sayin başkan ben partiyi ve sizi değil kanunlari uygulamak için yemin ettim,” adamin cevapları trumpi iyce çileden çıkartığı için, bu sefer tehdit ve hakaretler yağdırıyor! Adam gene ona kanunları ve halkın iradesini hatırlatdiyor.
  Trump sekreter ve vali ile detalara girmek için onların ofisinde toplanti yapmalarını istiyor.
  Turamp’in konuşmaları, tehditleri, emirleri, ve hareketleri bizdeki liderler ( özeliklede şimdiki) kadar olmasada aşağvyukarı ayni “FAKAT” eyelet sekreteri, valisi, bir çok senetör ve millet vekilleri ile aramizda okyanuslar ve dağlar kadar farklari var. ABD li siyasetçi ve emirlerinde çalışanları, bir kaç başarısız istisnalar haricide bizdeki siyasetçiler ve memurlarının ABDli neslektaşları ile insanlik da dahil her konuda uçurumlar kadar farklılıklar var.
  Bahs ettiğim meslek sahiplerinin bizdeki meslektaşları ellerine dahi su dökemezler.

  Aslında trumpın bu ses kaydını bizdeki muhalefte ve Ihtidarda bulunan siyasetçiler dinleseler iyi olur. Belki biraz eğer kalmışsa utanırlar.

  Hırsiz trump ve dolandırıcı ekibi, birkaç eyalette kazanmadığını bile bile oyları 2-3 kez saydırtmas’ının nedeni sahte seçmen üretebilmektı fakat Cummhur’riyetci Vali ve Eyalet sözcülerini ikna edemediler.

  Trump,bu yalnış, seçimlere hille karıştın dedikçe! eyalet sözcüsünü yolsuzluğa ikna edemedı!
  O ne dedi’ise sözcü söylediğiniz doğru değil dedi.
  Saymadım faka Trumpa doğru deyıl diye en az 15 kez söyledi.(anlami sen yalan söyliyorsun)

  Trump 2 aydır mahkemelerde koşturuyor, birtane hakımı dahi ikna edemedi. Üstelikte o hakimler’de kendi atadığı hakimler.

  ABD’li siyasetçiler ile bizdeki siyasetcileri mukayese ediyorum, insanlık ve abd adına mutlu ve umutlu oluyorum.
  Faka ülkem adına üzülüyorum.
  Bizdeki siyasetciler 17/25 Aralık operasyonu olduğu zaman suçluları koruyup onları yakalayanları cezalandırdılar.
  O zaman onları koruyanlar daha sonra korudukları tarafından vatan hainlığı ile suçlandılar.

  Buralarda yaşamayı tercih etmemın nedeni Dürüst’lerin sayıları sahtekarlardan daha fazla olduğu içn.
  Sahtekarlar sıradan insanları kandıra bilir.
  O zaman dürüst siyasetçiler milletın hak ve hukukunu korumak için devreye girer.
  Bizdekiler gibi Hurraaa vurun Sahipsizlere.

 5. Trump kriminal bir vak’adır.
  Bir numaralı avrasyacıdır ki, bu bir suç olamaz.
  İşlediği suçlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır ki, yolundan gitmek isteyenler heveslenmesi ve ibret olsun.
  Yeğeni Mary Trump ta ısrarala cezalandırılmasını istiyor.

 6. Bir zamanlar bu memlekette insanlar TCK daki meşhur 141, 142 ve 163 ile yatıp kalkardı ; çok şükür bu gün onlar, mazinin derinliklerinde ve hukukun adeta yüzkarası olarak kaldı !
  Amma velakin şimdi başımıza koronayla beraber yeni bir musibet , bir Demoklesin kılıcı peydah oldu :” Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama ” suçu ! Maşaallah maymuncuk gibi her kapıyı açıyor ! Ama sadece muhalefetin kapılarını açıyor , iktidarınkini açamıyor !
  Bu gidişle F.Sağlar ”ağırlaştırılmış müebbete” kadar gidebilir maazallah ! Sıra herhalde İ.Başbuğda ; hadi hayırlısı bakalım ! Sabah ola hayrola !
  Herkese selamlar ,iyi günler

  • NOT: Burada ,bir saçmalık ve densizliği ciddiye alıp – çünkü her siyasetçi yapıyor – açılan soruşturma eleştirilmektedir ; yanlış anlayıp kroşeleri savuranlara karşı gardımızı alalım yani , ne olur ne olmaz !

   • Mucibbey daha ziyade “merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söylermiş” gibi olmuş!

 7. 27mayıs sonrasının harbiyesinden yetişmiş her subay taslağı aşağı yukarı aynı sözü söyler:

  “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu”

  Dönemin gen.kur.bşk. olduğu bir dönemde de askeri geminin güvertesine çıkmış, eline aldığı havan topunu “mühimmat değil bu boru boru!” diye etrafa ayar veriyordu(yeditepe üniversitesinin kampüs arazisinde yapılan kazılarda çıkmış sahipsiz askeri malzeme/mühimmatla ilgili)

  Sonra kendisini “allah allah diye savaşan bir ordu hiç cami bombalar mı?” derken de duyduk ama 15temmuzda vallahi de bombaladılar!

  Şimdi aynı adamın, sayın yazarın da yukarda alıntıladığı lafına bakıp «“Türkiye’de artık darbe olmaz” anlamına geldiğini düşünüyorum» demek mümkün müdür?

  • nereden baktığına bağlı.
   mesela ak sarayın penceresinden bakınca haklı gibi görünürsün, ama kuş bakışı bakınca türkiye’de hiç bir gücün darbe yapamayacağını görürsün. zaten 15 temmuz olayı da bir daha hiç kimse darbe yapamasın diye yapılmadı mı?

 8. Mafya nasıl adam kazanır? Gözüne kestirdiği kişiyi menfaat karşılığı bir suça bulaştırır ve delillerini de belgeler. Önemli bir açığın varsa işin zor!

  Mafya yerine başka iç ve dış odakları koyun ve bu durumun benzerini siyaset alanında düşünün.

 9. Milletler arası ilişkilerde orman kanunları geçerli. Karar vermek durumundayız; avlanan mı olacağız, avlayan mı? Dışarı kolay da içerisi karışık. Hangisi daha tehlikeli? Hangisi daha zararlı? İçeridekiler mi, dışarıdakiler mi?

  • senin bahsettiğin akp-mhp ormanı. insanların yaşadığı mekanlarda var.
   – kafayım alması mümkün değil ama normal caddede (yani insanların yaşadığı caddede) markette parasını verir alışveriş yaparsın, kafan cçalışmıyorsa, vakıfbankta yönetici olmazsan, fransadan tayyip güzellemesi yaparak geçinemezsin, insan kimliği taşımak zorundasındır, hiçbir iş yapmadan akp- mhp taraftarlığı yaşamazsın, çünkü insanda gurur olur, onur olur, insanın şerefi olur. haketmediği yömek boğazından geçince, utanır, dindarsa, (hangi dine mensup olduğu önemli değiş) “Allah benden bunun hesabını sorar!” diye düşünür, dindar değilse iyi ve iyilik kavramları insanın kişiliğinin parçası haline gelir, iyi olma ihtimali daha da fazla olur.
   – bir amcamın oğlu, “rus ajanı türkiyede yaşasa, türkçesi de iyi olmasa, kendisini gizlemek istedr sürekli “ben türküm” diye türklüğünü öne çıkarır, durumunu gizlemeye çalışır.” derdi.
   – amcamın oğlunun bu anlattığı durumun farklı versiyonu ile yaşamda birebir karşılaştım:
   – bir ermeni (Ermeni olduğunu sonradan öğrendim) sürekli kendilerinin “hocazade” olduğunu anlatır atalarının dindar müslümanlar olduğunu söylerdi.
   – o zamanda insanların dini inanışları benim için önemli değildi.
   – bu nedenle de kimsenin inancını merak etmediğim gibi, kişinin dini (yada söylediği dini inancı) o kişiyi değerlendirmemi pek etkilemedi.
   – bir süre sonra ikimizin de tanıdığı biri ile karşılaştığımızda, “hocazade”nin aslında “ermenizade” olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. ermeni arkadaşın yaşamak için müslüman götünmek zorunda kaldığını anlasam da ona karşı güvenip kayboldu.
   – ancak, o ermeni arkadaş bile buraya yorum yazan akp-mhplilerin yanında namuslu kalıyor.
   – iyi adammışınız gibi yazıp tiksinme duygumuzu ve dindar dindarlara karşı önyargımızı artırmayın, üstelikte topuğunuza kadar pisliğe bulaşmışken.
   – türkiyede deizmin arttığına ilişkin raporları kavrayacak beyniniz yok biliyorum.
   – ayrıca kavrasanız bile din de ahlakda sizin için önemli değil.
   – işlembenizi, dini kullanarak dolduruyorsunuz.
   – bana göre dünyanın en ahlaksız insanları, dinini satan insanlardır: dini ile makam-mevki, mal mülk kazanan insanların, bunlardan sonra da ırk ve bölge satanlar gelir.
   – yani ırkçılar- mhpliler (pkkliler, hdpliler, sonra da bölgeciler gelir)
   – bunları da; kim iyi adam görünüp, neden ve nasıl asında solucan kadar değeri olan mahlukattan başka bir şey olmadıklarını, en üstten, en aşağısına kadar, ispatlarım. ama halk namuslu değil. ispatlasan ne olacak?
   – özbekistanda kerimof öldü. yeni cumhurbaşkanı halkın sorunlarını dinlemek, öğrenmek için şikayet sitesi kurdu. halkın sorunlarını öğrenmek için. hiç bir işe yaramadı. ellerinden kerimov ve kızları tarafından malları alınan türklerin mallarına türklere geri verdi ama özbekler öyle ahlaksızlaşmışlarki; bir özbek covid harici nedenle öldüğünde 500 dolar verirsen 2 saat sonra, daha sonraki gün almak için 200 dolar rüşvet sistemi ortaya çıkmış.
   – dinden geçinen insan sayısının artması o toplumun ahlakının çok bozulduğunu gösterir.

   • düzeltme!
    – özbekistanda covid harici nedenle bir yakını ölürse, ölüyü 2 saat içinde, kokmadan alabilmek için 500 dolar, ertesi gün alabilmek için 200 dolar rüşvet verdiler. böyle bir toplumun insan gibi yaşaması mümkün değil.
    – yanındaki kazakistan ise, rusyadan daha insan gibi yaşıyor. demokrasiyi geliştirmek için adımlar atıyorlar.

    • Hamza bey, Özbekistan 2005 ten önce Ülkesindeki Akıska Türklerine soy kırım uyguladı. Yetişkin, bebek demeden õnüne gelen akıska türkünü,katletti. Bebekleri hasthane demirlerine geçirerek öldürdüler.
     O zaman ABD 5000 akıskalıyı onların ellerinden kurtarmıştı.
     Tabii bunları sıradan Òzbek halkı değil başındaki diktatör yapmıştı..

     • nurdan hanım özbekistanda yaşananları biliyorum. kerimof iktidarda iken, kendisiyle konuşup sorunlarını anlatmak isteyen özbek halkının üzerine otomatik silahlarla ateş açtırdı.
      – 700 tane özbek kerimofun açtırdığı ateşle öldürüldü. ordaki otomatik silahın ateş açtığındaki ve insanların çığlıklarını canlı canlı dinledim ben. bahsettiğin olayları da ayrıca biliyorum.
      – özbeklere, “Allahtan mı yoksa kerimoftan mı daha çok korkuyorsun?” diye sorsaydın “kermoftan daha çok korkuyorum!” diye cevap vereceklerine temin ederdim.
      böyle bir ülkede kerimof sadece ahıska türklerine kötülük yapmadı ya da yaptırmadiki… kerimofun pisliğini anlatmaya yetsin.

 10. Başbuğ’un ifadeleri boş sözler. 25 Mayısta erken seçim deseymiş, milletin siyasi iradesine darbe olmazmış, geçiniz bunları. Hangi darbe millet iradesine, siyasi iradeye darbe değil? 1980 darbesinin darbecisi “olgunlaşması için bekledik” demedi mi?
  Lanet olsun derbecilere, her türlüsüne…
  Trump kötü örnek olmaz inşallah…

  • Amerika’nın 15 temmuzu bize ne kötü örnek olacak, biz yaşadık hala da yaşıyoruz zaten. bize kötü örnek olmaz da Amerika bizdeki kötüyü kendine örnek yapmış bizi takip ediyorlar.

   Trump bizi kıskanıyor!!! ( bakın bu doğru işte)

 11. Darbecilere biber sürmeyin nede olsa çok uzaklarda o iş zor
  Şöyle ağız dolusu darbecilere darbeci deyin yeterli
  Yaptı mı yapmadı mı diye güya sorgulama yapıp aslında yapmamış olabilir sonucunu fikir hürriyeti diye yutturmayın yeter

 12. Artık dünyada ülkemizde rahat bir nefes alsın. İnsanlar geçim derdinde sosyal yardımlar bile arkan varsa bir partiye kaydın varsa yararlanıyorsun. Küresel ısınma kapımızın önüne kadar değil içeri girdi. Önümüzdeki yıllarda su sorunu nasıl olacak, gıda sorunu küresel ısınmanın etkisi ile yetiştirilen gıdalar yok olacakmı? Eğitim geleceğin nesilleri olan gençlerimiz uzaktan eğitimde ne kadar başarılı olabiliyor? Bazı meslekler ortadan kalkacak gibi gözüküyor bu insanlar nerede çalışacak ne yapacak. Önceden tarladan kıssa bir eğitimle tezgahtar olunuyordu yada bir meslek sahibi şimdi o da yok. İnternet alışverişi küçük esnafımıza darbe vurdu herkes web sayfası internet alışveriş sayfası yaptırabiliyormu, bununla ilgili odaların hiç bir çalışması yok. Dünya liderlerinden insanlar artık gerçek çözümler bekliyor insanlarımız artık yoruldu. Türkçe ezan, başörtüsü, darbe yapay konularla gelecek nesilleri yok etmeyelim daha fazla. Sanat konuşulsun, tarım konuşulsun, eğitim konuşulsun, insanlara geçimlerini sağlamak için projeler üretilsin, sağlık konuşulsun sağlıklı bir yaşam için çözümler sunulsun, her bireyin yaşam standartı yükseltilmesi için çareler aransın.. Yoksa akşamları tv açıyoruz başörtüsü, darbe, türkçe ezan, hükümet düşmanı, muhalet düşmanı gibi vs konular hep. Artık bu programları gençlerde insanlarımızda dinlemiyor. 21. yüzyılın 2. onuncu yılına girdik. Saygılarımla.

  • s.kaya!
   – çok önemli bir konuyu gündeme getirdin. tebrik ederim.
   – iyi şeyler söylemek lazım, doğru şeyler söylemek lazım. ülkenin (taşı ile, ırmağı ile, toprağı ile, gölleri ile, denizleri ile, dağları ile, dağları ile, iklimi ile ilgili şeylerini konuşmak) insanların, toplumun, çocukların insanca yaşanası için neler yapmak gerektiğini (sadece gelir anlamında değil, kültür olarak da…) serdar turhan gibi, ahmet gibi, insanların toplumun değerlerini oluşturmasına engel olmak, toplumda yeni bir kültür, yeni bir ahlak oluşturmak zorundayız.

 13. Ne yazık genkur format ..ülkem in…..kimi rakı ister…kimi erbakandan. Pezv….dedem vs vs…Vahhhhhvah….bunlar hiç secde etmeyen nankör

  • Geçmiş olsun hüsnü bey, iki cümle yorumu yazana kadar canınız çıkmış sanki, güve yeniği gibi!

 14. Kendini gizleyen gayrimüslimler, memleketteki çıban başlarıdır. Can Dündar, FETÖ, Öcalan ve diğerleri…

 15. Aslında rahmetli Adnan Menderes’i ülkede askeri bir hareketlilik olmayacağı yönünde ikna eden dönemin milli savunma bakanı olan Ethem Menderes olup rahmetliye gelen darbenin ayak seslerini, halkın sevgi ve bağlılık tezahüratları gibi yutturmuş “Et tu, Brute” vakasıdır. Halbuki rahmetlinin yanında kulağı delik bir hüthüt kuşu olsaydı elbette ona “Tavuklar tarda sayılır” devletlüm bırakalım yapsınlar, bırakalım yıksınlar demeyip 6 ay önceden başvekil Menderes’i uyarıp gerekli tedbirleri almasını sağlardı. Kader elbette bir maksad ve muradı ilahi çerçevesinde olanı oldurmuş ve rahmetli Menderes’i kalplere medfun bir mazlum olarak arkadaşları ile birlikte her daim dualarımıza yoldaş etmiştir.
  Allah (CC) Demokrasi Şehitleri olarak müsemma bu mazlumları zalimlerin elleri ile geçmiş kusurlarından temizleyerek, ebeden rahmeti ile muamele etsin. Amin.

  • sebüllürreşad! daha önce sana yorum yazdım ama kayboldu.
   -“ilkesizlik kanınıza işlemiş” yoksa dindarlığınızın size ettiği kötülük değil!
   – daha önce sayın mim yazmıştı: adnan menderesin metresi olduğunu.
   – iyi müslüman olduğunu vurgulamak için ve arapça bildiğini gösterip hava atmak için türkçe terine arapça yazmayı tercih eden zat-ı muhterem: bir müslümanda türkçeden daha fazla dikkat etmesi gereken zina meselesini görmezden gelecek kadar ahlaksızlaşmakta bir sakınca görmüyor.
   – ilkeler çuvalda saklanabilir: 20-25 yaşındaki 2 genç eleke tutuşmasın “zinhar günahtır. fakat adnan menderes nikahsız yaşayabilir” sebüşllüreşad arapça biliyorya, adnan menderesin nikahsız yaşamına onay verdi (utanmadan!). 20-25 yaşındaki genç insana elele tutuşmak günah ama evli bir adamın nikahsız yaşaması “Allah rahmet etsin” sebüşlerreşat da müslüman.
   – bir daha buraya arapça harflerle yazıp müslüman geçinmeye kalkışırsan seni rezil ederim.
   – benim yorumlarımı okuyorsan, dediğimi yapabilecek zekam, daha da önemlisi o zekamı bu şekilde kullanmamı emreden ahlakım olduğunu kavramış olman lazım!
   ülke insanını borçla yaşanaya alıştırıp, çalışmadan, üretmeden yaşama kültürünü bu ülkede hakim kılıp güya befava berilen truman yardımı ile türkiyeyi amerikanın payandası yapan truman yardımlarını ve ülkeyi borç batağına sürükleyen dp iyi oluyor sana göre.
   – ahlak için bile beyin lazım!
   – en azından 20-25 yaşındaki genç insanların el ele tutuşmasına zina derken menderesin evlilik dışı ilişkisini kavrayacak zeka ve ahlak lazım.
   – bence daha önemli olan bu ülkeye çalışmadan, emek vermeden, alınteri dökmeden borç alıp yandaşlarıma yedirme kültürünü getirmesi daha önemli ama, zina gibi, kuranda dile getirilen büyük bir günahı aklayan birisinin, ülkenin ahlakının neden ve nasıl bozulduğunu kavraması mümkün değil.
   -MÜSLÜMAN mısın?

   • hamza akyol hoca’ya bir sorum olacaktı;

    hocam şimdi, Atatürk’e ve Deniz Baykal’a dua etsem dinden çıkar mıyım?

 16. Allah tan Türkiye de yasiyoruz da Dünyanın en özgür ülkesindeki gibi tehdit ve komplolarla uğraşmıyoruz.İdarecimiz yanlış birşey yapsa da ASİL milletimiz gereken dersi vererek olayı düzeltiyor.Mahalli seçimlerde İstanbul da olduğu gibi.

 17. Gazetecinin ve sanatçının başarısı görülmeyeni görmek ve onu göstermekteki becerisinde saklı.Yazının girişindeki Trump’ın o anını objektife almayı başaran fotoğrafçı bence,bir dönemi kişiliğiyle yansıtan toplum yönlendiricisi önemli bir karakterin önemli bir zamandaki portresini kaçırmayarak, kaderin kendisine verdiği fırsatı tarihe mal etmiş.Aynı zamanda çok sözün anlatamayacağı şeyi tek bir karede anlatma özelliğine sahip nitelikte,derinlikli bir sanat eserine de imza atmış.Fehmi Bey’in yazısı gibi benzeri bütün yazıları da bu fotoğrafın yansıttıklarıyla okumak lazım.

 18. Ben medyayla yeni tanıştığım zamanlar Can Ataklı ile Murat Yetkin’i karıştırıyordum. İkisini de her gün takip etmedigim için bana aşırı takıntılı görünüyorlardı. Can Ataklı’yı takıntılı tavrından dolayı takip etmeye alışamadım. Murat Yetkin’i önce tanıdım bu yüzden, çünkü o’nun takıntıları daha az görünüyordu bana. Şimdilerde her ikisini de takip ediyorum her gün olmasa da.

  Can Ataklı’nın bu günkü yazıya konu olan konuşmasını dinledim; gerçekten de tecrübesini konuşturmuş. söylediklerinin tamamına katılıyorum. Ben de tıpkı o’nun gibi düşünüyorum.

 19. deli kızın çeyizi tadında gündem.
  yok türkçe ezan,
  yok türban,
  yok darbe,
  yok daha neler.
  Gsmh neredeyse 20 yıl önceki rakamlara gelmesi, enflasyonlu yılların hortlaması yetmiyormuş gibi bir de tartıştığımız konulara bakar mısınız?
  eksen kayması dedikleri ileri gitmek yerine geri gitmek galiba.
  herkes gider mersine, biz gideriz tersine.
  fehmi bey arada “olmaz olamaz diyorum” diyor ya onun gibi işte.
  ben de aklıma gelen bütün atasözlerini saymadan sert bir kahve içeyim en iyisi.
  günün yorumunun anlam ve önemine binaen yorumumu akşama yazayım artık.

  • Maalesef Didem hn öylesine sorunlarımız varki bunlarla uğraşmak yerine hala abuk subuk işlerle oyalaniyoruz.Gecen zamana aciyorum .Türban mis Türkçe ezan mis Allah kahretsin bunu gündeme tasiyip milleti birbirine düşürenlere.Yazik aydın diye geçinip irticai faaliyette (geriye gidiş anlamında) bulunanlara.
   Beyefendi 20 küsur sene sonra HDP sana bu şansı vermis 11 büyükşehir kazanmissin çözüm üretip başkana yol göstereceğine nelerle uğraşıyorsun.Yaklasik 2 yıl oldu İstanbul’a hangi projeyi kazandırdıniz bırakın kazandırmayı Proje olarak neyi yapacağınızı açıkladıniz.Oyle beceriksiz capsizsiniz ki sn topbasin eski projelerini gündeme getirmekten başka bir şey sunamiyorsunuz.Sonra da dönüp bu halktan oy istiyorsunuz.Goya ülkeyi yoneteceksiniz.Sunu bile idrak edemiyorsunuz ekonominin dip yaptığı bir ülkede halen halk neden İktidara ilk günkü desteği veriyor.Yatin kalkın uyumayın bunu düşünün

   • Devletin cebinden beş kuruş çıkmayacak deyip milyarlarca lira ödenen projeleri mi kastediyorsunuz?

    • Burdaki bazı arkadaşlar “devletin cebine giren çıkan”la çok ilgililer; acaba bu bir alışkanlık mıdır? Yoksa bu ilginin kaynağı ne ola ki?

   • Devletin cebinden 1 kuruş çıkmayacak dendiği halde sadece kuzey Anadolu otoyoluna fiyat farkı olarak 16 milyar eski para ile 16 katrilyon ödendiğini biliyormusunuz.
    Ocak medyaya yorum yaptığına göre biliyorsunur.

 20. ABD’de darbe Rusyanin destegi ile yapılabilir. Zira Trumpu Rusya başkan yaptı. Biden pentagon kozunu oynarsa trump eli kolu bağlı hale gelir. Trump ses kayıtları ortaya çıktı. Bugün Dünyaya rezil oldu. Saygilar Sevgiler

Yoruma kapalı.